3. Kuidas minust kasvas alkohoolik (Kristo)

Nagu eelmises postituses mainitud, keegi ei sünni alkohoolikuna, mina samuti. See on tasahilju, päevade, nädalate, kuude ja aastate pikkune protsess, mis muudab inimest märkamatult.

Mina hakkasin märke tajuma juba tegelikult ammu. Esialgu olid nendeks esimeses mäluaugus peldikus või põrandal ärgatud hommikud, seejärel pikemad pohmakad, seejärel pealevõtmise päevad.

Järgmiseks sammuks olid olukorrad, kus hakkasin valmistuma nädalavahetuse võtukateks, peod, mida seostasin ainult joomisega, sõpruskonnad, kus peateemaks oli alkohol. Niimoodi aastast-aastasse käitudes ja sama mustrit kandes kasvas kiht-kihilt minu alkohooliku mentaliteet. Seda võiks iseloomustada umbes selliselt, et kõik kained üritused on mögad, kained inimesed on ebahuvitavad, iga peo paneb käima vaid alkohol ja on suur hulk sündmusi, kus peateemaks on joomine. Isegi autoga sõitsin aastaid üsna täis peaga, korra sain politseid kinni makstud, teine kord enam ei saanud.

Inimesel on kombeks muuta korduvad tegevuseks pikaajalisteks harjumusteks, joomisega on sama lugu. Ma ei märganudki, kui järsku oli möödunud elust 5..10..20 aastat, mis sisaldas ainult alkoholi. Enamus minu „lahedaid“ mälestusi, mida kunagiste sõpradega, ülikooli- või töökaaslastega meenutame, on seotud ainult joomisega. Ei meenu ühtegi päris kainet tegevust, mis oleks olnud naljakas või lahe. Enamus piinlikest olukordadest on seotud alkoholiga ja mis seal salata, ka õnnetused samuti. Olen täis peaga kukkunud silma peaaegu peast välja, ninaluu kõveraks, otsaesise puruks, käed katki jne.

Mulle meenub enam-vähem vaid üks minu elu kõige muutvamaid õnnetusi, mis juhtus kaine peaga, see oli põlveliigese murd korvpalli mängides. Ja enam-vähem ongi kõik.

Kui nn normaalne inimene kuulaks minu lugusid ja seiklusi kõrvalt, siis ta imestaks kahe asja üle: kuidas ma üldse elus veel olen ja kuidas ma suutsin kogu selle aja jooksul abielus olla, kolme lapse isaks saada, oma firmasid luua, neli korda ülikoolid lõpetada ja palju muudki korda saata. Ma tõesti ei tea? Ilmselt olen suutnud nende joomapäevade vahele pikkida ka mõne kainema perioodi:)

Seega olin ühel hetkel avastanud end olukorras, kus ma ei suutnud kainena püsida üle kahe päeva. Ei mäletanud ühtegi tervet nädalat, mis oleks 100% ilma alkoholita veedetud. Suve lõpud kiskusid kõik nii ära, et enam ei suutnud õlletsüklist välja tulla. Ma ei saanud enam kuhugi minna ega ühestki üritusest osa võtta, ilma et oleks suutnud kaineks jääda. Püksi pole otseselt kusnud, aga suvalise tänavanurga peal küll, oksendanud ka. Osad minu sõpradest hakkasid minust eemale hoidma, ma suutsin üha rohkem ennast erinevatesse jamadesse segada, üha rohkem inimesi minu ümber hakkasid mulle märkusi tegema, minu abielu hakkas kiiva kiskuma ja kõige lõpuks loobusin ma üldse kellegagi koos joomisest, sest üksi oli kõige parem ja kõik teised olid lihtsalt lollid. Kolisin nädalateks linnakorterisse, perest eemale ja elasin nagu rott urus. Nagu ütles kunagi Axl Rose: kaine olla on möga. Nii arvasin ka mina.

Väga paljud minu tuttavad teadsin mind kui “lõbusat selli”, kes on pidevalt vindine. Oleks siis lihtsalt vindine, ilmselt olin nii töllakas, et enamustel hakkas minust lihtsalt hale. Ka mul endal oli jube tüütu üldse midagi ette võtta, sest ma teadisn juba ette, et kaine ma niikui nii olla ei suuda. Paljudele üritustele minnes jätsin targu telefoni ja rahakoti koju, ehted ja kella samuti. Vahel panin selga ka nn joomatunked, et lihtsam oleks porist püsti saada. Lõpuks ei suutnud ma enam üldse joomisele piiri seada, st kui alustasin, siis vaid lõpuni välja, külili maha. Ei olnud absoluutselt võimekust pidama saada. Ja niimoodi umbes 25 aastat jutti kestis minu “lõbus elu”.

Ja siis hakkasin taipama, et midagi on tõsiselt kiivas. Kuid välja sellest tsüklist enam iseseisvalt ei suutnud tulla. Ja seega võisin julgelt endale panna tiitli „alkohoolik“.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s